DESIGNOR - Designéři skandinávského designu


 Aino Aalto (1894-1949)

Aino Aalto (1894-1949)

Od roku 1924 pracovala v architektonické kanceláři Alvara Aalta, později se stala jeho manželkou. V roce 1932 zvítězila nad svým manželem v soutěži svým návrhem kolekce nápojového skla Aalto pro každodenní použití. Čistý a nadčasový výraz této kolekce nás stále oslovuje i po 75 letech. V roce 1936 získala za kolekci Aalto zlatou medaili na Milánském Triennale.

Kolekce Aino Aalto
Skleničky inspirované opakujícími kroužky vody. Toto lisované sklo z roku 1932 je důkazem toho, že bezprostřední a zásadní konstrukce přežije zkoušku času. Jednoduchý, prostorově úsporný design, který umožňuje stohování a všestrannost. Aino Aalto sklo nyní slaví 80 let.
>

Aino Aalto (1894-1949)


Více informací
<Aleksi Kuokka

Aleksi Kuokka

narodil se v Parkano v roce 1978. Kuokka je jednou z hnacích sil nové generace finských designérů. Známý jako všestranný návrhář, sklo je oblíbený materiál. Ve svém návrhu se opírá o silné dědictví mistrů finského designu zlatého věku.
Kromě spolupráce s firmou Iittala, působil ve spolupráci s Finlayson, Nokia, RAMIRENT, SIS Deli, Tapiovaara a Woodnotes,… Pro Iittalu navrhl sklo pro kolekci Sarjaton a sklo OTE.
>

Aleksi Kuokka

 
<Alfredo Häberli

Alfredo Häberli

Alfredo Häberli je celosvětově uznávaný designér původem z Argentiny, trvale žijící v Curychu. V jeho designech se snoubí tradice s inovací, radostí a energií. Jeho práce jsou pravidelně zastoupeny na mnoha výstavách v Evropě i ve světě a bylo mu uděleno již nespočet ocenění.

Sklo Essence
Všechny tyto sklenice stále slouží Vašim různým oblíbeným vínům. Bok po boku spolu jdu smysl pro rovnováhu a velikost. Příjemné a smyslné uchopení sklenice dělá požitek z kvalitních vín.
>

Alfredo Häberli


Více informací
<Alvar Aalto (1898 – 1976)

Alvar Aalto (1898 – 1976)

Je díky svému originálnímu stylu a jedinečnému talentu jednou z největších osobností moderní architektury a designu. Ve svém tvůrčím období navrhnul mnoho staveb po celém světě, koncertní haly, knihovny, nemocnice, muzea a soukromé vily včetně nejznámější Villa Mairea. Jeho nábytek a osvětlení, které tvořil pro své budovy dodnes vyrábí finská firma ARTEK.

Kolekce Aalto
Váza Aalto se datuje od roku 1936, o rok později byla poprvé představena na pařížské světové výstavě. Vázy jsou ručně foukané v továrně Iittala. Sedm kvalifikovaných pracovníků, kteří vázu vytváří pracují jako jeden muž. Aalto váza - ikona moderního designu.

Alvar Aalto je nepochybně jedno z největších jmen v moderní architektuře a skandinávském designu.
>

Alvar Aalto (1898 – 1976)


Více informací
<Andreas Krob

Andreas Krob

Andreas Krob se narodil v roce 1969 v Severním Německu. Studoval průmyslový design na Muthesiuské škole umění a designu v Kielu, Německu. Po dokončení školy v roce 1996 pracoval pro společnost Thonet, Röder, Haworth a Provenda Marketing AG. V roce 2003 založil se svojí ženou Utou rodinnou designérskou kancelář B4K. Tým B4K pracuje pro malý počet klientů v oblasti designu interiéru a kancelářských technologií nabízejících nejnovější designérská a architektonická řešení. Andreas Krob v současné době žije ve Švýcarsku.
>

Andreas Krob

 
<Antonio Citterio

Antonio Citterio

Narodil se v roce 1950 v italské Medě. Je znám jak svou architektonickou tvorbou, tak produktovým designem zejména pro přední světové výrobce nábytku. V roce 1987 s ním začal spolupracovat německý designér Glen Oliver Löw. Navrhli společně velmi úspěšnou kolekci příborů a kuchyňských potřeb pro značku Iittala.

Kolekce Collective tools
Citterio vytvořil tuto kolekci jako moderní klasiku. Hlavními znaky jsou výrazný design a štědré proporce. Každý kus v této kolekci je příjemný na dotek a padne do každé ruky. Matné nerez provedení se hodí jak do formálního, tak do neformálního prostředí.
>

Antonio Citterio

 
<Anya Sebton

Anya Sebton

Již ve svém dětství, kdy vyrůstala ve Stockholmu, byla ovlivněna prostředím předních severských designérů. Vystudovala interiérovou architekturu a design. Její diplomová práce - modulární sezení „Multiplicity“ vznikla ve spolupráci s firmou Lammhults. Byla Svensk Form vybrána jako jedna ze 3 designérů vystavujících na evropské putovní výstavě „Young Nordic Design“. Od té doby trvá její pravidelná a úspěšná spolupráce s firmou Lammhults. Před návrhem nového produktu vždy Anya důkladně studuje oblast jeho použití, aby nepřinesla jen další nový výrobek, ale skutečně inovativní obohacení daného tématu. Její návrhy mají vždy zřetelný inovativní náboj s velmi vyváženou funkčností s estetickým výrazem.
>

Anya Sebton

 
<Björn Dahlström

Björn Dahlström

Narodil se v roce 1957 ve Stockholmu, jeho práce je hnací silou současného skandinávského designu. Věnuje se designu nábytku, produktovému i průmyslovému designu pro mnoho světově významných společností.

Hrnce TOOLS
jsou Vaším partnerem v kuchyni. Tyto skvostné kousky jsou pro lidi, kteří milují kvalitní vaření. Hrnce tools byly vyvinuty s pomocí profesionálních kuchařů a Iittala know-how. Tools je nádobí provázející jednoduchost a design, který potěší Váš pohled ve všech oblastech vaření a servírování. Tools hrnce jsou vhodné pro všechny kuchyňské varné desky.
>

Björn Dahlström


Více informací
<Busk & Hertzog

Busk & Hertzog

Busk & Hertzog je duo mladých designérů, o nichž se stále často hovoří jako o nově objevených talentech, což není překvapením z pohledu jejich věku, ale je s podivem vzhledem k počtu získaných cen, kterými jsou doslova ověšeni.
>

Busk & Hertzog

 
<Claesson, Koivisto a Rune

Claesson, Koivisto a Rune

Claesson, Koivisto a Rune tvoří nerozlučnou trojici už od dob jejich společných studií, v roce 1995 založili architektonické studio. V tomto složení zůstali dodnes. Jsou známí i jako designové studio a na nedostatek práce si rozhodně nemohou stěžovat. Věnují se nábytkovému designu pro přední výrobce. Jako architekti mají projekty po celém světě.
>

Claesson, Koivisto a Rune

 
<Giorgio Vigna

Giorgio Vigna

Narodil se v roce 1955 v italské Veroně. Začínal jako návrhář kostýmů, scénograf a režisér. Dnes je mezinárodně uznávaným sochařem a návrhářem šperků.
>

Giorgio Vigna

 
<Gunilla Allard

Gunilla Allard

Po okončení studií interiérového a nábytkového designu v roce 1988 byla firmou Lammhults oslovena k účasti na studentskému workshopu. Od té doby trvá již více než 20 letá uspěšná spolupráce se značkou Lammhults.
Její návrhy spojují velmi elegantní proporce s mimořádným propracováním detailů. Jejím neznámějším návrhem je křeslo Cinema s detaily, pro které našla inspiraci u starých sportovních aut. Gunilla Alard se věnuje i designu skla, kuchyní, osvětlení a koberců.
Křeslo Cinema bylo uvedeno na trh v roce 1993, stalo se je jedním z nejúspěšnějších modelů firmy Lammhults a dnes je považováno za klasickou část její kolekce. Návrhy od Gunilly Allard otevřely značce Lammhults dveře do světa.
Gunilla Allard se kromě návrhů nábytku v současné době věnuje i designu kuchyní, skla, svítidel a koberců. Jako filmová architektka úzce spolupracovala se švédským režisérem Ingmarem Bergmanem na jeho filmových projektech, například filmu Fanny a Alexander.
Zatím posledním návrhem Gunilly Allard pro Lammhults je sezení Sahara (křesla a sedačka), pro které našla inspiraci při svých cestách po Africe.
Velmi charakteristickým rysem je područka s nádherným detailem spojení kovu a dřeva.
>

Gunilla Allard

 
<Harri Korhonen

Harri Korhonen

Interiérový designér značky INNO.

Fin Harri Korhonen má mimořádný cit pro produkty které zaujmou tím, že jsou jiné, jejich odlišnost však není nikdy na úkor funkčnosti a využitelnosti v kvalitním interiéru.
>

Harri Korhonen

 
<Harri Koskinen

Harri Koskinen

Narodil se v roce 1970 ve Finsku. Za své návrhy nábytku a designových objektů získal mnoho mezinárodních ocenění. Při své práci hledá výrazná inovativní řešení pro výrobce i konečného uživatele.

Lantern svícny
Kolekce Lantern přitahují značný mezinárodní zájem. Svícny jsou navrženy s jasnými a čistými liniemi. Mezi dokonalými a vyváženými liniemi foukaného skla vytvářejí svíčky iluzi jakoby se lehce vznášely ve vzduchu.
>

Harri Koskinen


Více informací
<Heikki Orvola

Heikki Orvola

Narodil se v Helsinkách v roce 1943. Pracuje se sklem, keramikou, kovem a textilem. Těmto materiálům vdechuje čistý umělecký výraz. Profesor Orvola je jednou z nejvýraznějších osobností finského designu, jeho práce získala mnoho mezinárodních ocenění, včetně ceny Jak Francka v roce 1998.

Taika nádobí
Taika z finštiny znamená magický.
Kolekce Taika Vám umožňuje vybrat si z mnoha odvážných a okouzlujících kusů. Designer Orvola na kolekci Taika spolupracoval s designérem Klausem Happaniemim, který tuto kolekci ilustroval a jeho ilustrace jsou inspirovány jeho vlastní fantazií. Tento fascinující a magický design poodkrývá svůj smysl v postupných vrstvách a detailech.

Svícny Kivi
Tyto malé skvosty světla jsou produktem důkladné znalosti skla. Barva a síla skla živí a pozvedá světlo plamene. Široká škála barev vám umožní vytvořit si svou vlastní barevnou kombinaci pro jakékoliv období nebo příležitost v roce.
>

Heikki Orvola


Více informací
<Ilkka Suppanen

Ilkka Suppanen

narozen 1968, vystudoval architekturu na Helsinki University of Technology a interiérový a nábytkový design na Helsinské škole umění a designu. Jeho studio poskytuje strategické a komplexní návrhy, mezi jeho klienty patří Artek, Axis, Cappellini, Ferlea, Leucos, Lucente, Nokia, Zanotta, Marimekko a Saab automobilka.

Suppanen říká, že nejlepší provedení přináší přidanou hodnotu celého výrobního řetězce. To oceňujeí dlouhodobé projekty, v nichž je přítomna inovace .

Práce Ilkka Suppanena byly vystavovány po celém světě a jsou zahrnuty do stálých sbírek mnoha muzeí, jako například Stedelijk Museum v Amsterdamu.

Pro firmu Iittala navrhl produkty: Fireplace / Kaasa

>

Ilkka Suppanen

 
<Johanes Foersom a Peter Hiort-Lorenzen

Johanes Foersom a Peter Hiort-Lorenzen

Pracují společně od roku 1977 a jsou autory mnoha úspěšných návrhů, které je možno najít v hodnotných interiérech na celém světě. Při své práci se řídí svým krédem, že nábytek nesmí příliš dominovat svému okolí. Usilují o silný, ale přitom klidný design. Peter říká: nejtěžším na naší práci je dosáhnout bodu, kdy náš návrh je zcela čistý, bodu kdy je návrh zbaven veškerého „šumu“. Jejich nejznámějším návrhem je židle Campus pro Lammhults, která se stala jednou z designových ikon současného skandinávského designu.
>

Johanes Foersom a Peter Hiort-Lorenzen

 
<Kaj Franck (1911-1989)

Kaj Franck (1911-1989)

Je nazýván svědomím finského designu. Ve svých návrzích zredukoval vše nadbytečné při zachování jen toho podstatného. Jeho filozofie designu byla oceněna mnoha finskými i mezinárodními cenami, jeho práce jsou součástí sbírek muzeí po celém světě. Mezi jeho nejznámější návrhy patří kolekce pro stolování Teema a kolekce skla Kartio.

Kolekce skla Kartio
Kaj Franck u kolekce skla Kartio, která je jedna z jeho nejčistší realizace, zachycuje dokonalou rovnováhu mezi materiálem a geometrickým tvarem. Jednoduché, ale dostatečně odolné pro každodenní použití. Kaj Franck zvládl vytvořit legendární design.
Široká a univerzální paleta barev kolekce Kartio dokonale reprezentuje Iittala koncepci barevného skla.

Kolekce Teema
Vysoce univerzální s nekonečnými kombinacemi. Teema slouží všem a hlavně Vašim měnícím se potřebám ve stravování. Využití má nejen při servírování, ale i pro přípravu jídla. Teema zachycuje základní konstrukční myšlení a každý objekt je odvozen ze tří základních forem: kruh, čtverec, obdélník. Kaj Franck: "Barva je potřeba pouze dekorace."

Ateenana Aamu - bytový doplňek
v překladu (ráno v Athénách) je skulptura tvořená křehkými skleněnými bublinami. Při pohybu větru vydávají skleněné bubliny jemný, melodický zvuk připomínající nedělní kostelní zvony v Athénách.
>

Kaj Franck (1911-1989)


Více informací
<Karim Rashid

Karim Rashid

Karim Rashid je opravdový kosmopolita – narozen v Egyptě, vychován v Anglii, do školy chodil v Kanadě a pracovat začal v Itálii, ovšem jen předtím než si 1993 otevřel své vlastní studio v New Yorku. Je jedním z nejúspěšnějších designérů své generace. Přes 3000 jeho designů je v produkci, bylo mu uděleno více než 300 cen, jeho práce je zastoupena ve více než 20-ti permanentních sbírkách a dosud působil ve více než 35 zemích. Jeho design je typický svým minimalismem ve spojení s originálními povětšinou organickými tvary, kdy jeho objekty komunikují, zavazují a inspirují a přitom stále plní svou funkci.
>

Karim Rashid

 
<Oiva Toikka

Oiva Toikka

Profesor Oiva Toikka se narodil v roce 1931 a je jedním z největších tvůrců, kteří se věnují ve Finsku designu skla. Nejvíce ho proslavila kolekce skleněných ptáků z ručně foukaného skla, která je velmi oblíbena mezi sběrateli po celém světě.
Při jejich tvorbě se vždy inspiruje pozorováním v přírodě.

Birds by Toikka
Díky neomezené Toikkovi fantazii v kombinaci s jeho sofistikovanou znalostí skla a také díky sklářům v Iittale vznikly téměř doslova "malé zázraky života". Odjakživa měl vášeň pro kreslení a umělecká skla. Během posledních 40let Toikka vytvořil více než 400 těchto skleněných ptáčků. Každý kousek z jeho díla je ručně foukaný, takže je stejně unikátní a osobitý jako člověk, který ho vlastní.

Kolekce Kastehelmi
Inspirována přírodou, kde se kapky rosy třpytí jako šňůra perel na trávě v ranním slunci. Kapka rosy odkazuje na kruhy bubliny lisovaného skla.
Toikkova láska k experimentování vedla k vytvoření zcela nového designu - kolekce Kastehelmi. Výsledná struktura povrchu přináší do obývacího pokoje reflexní krásu skla.
>

Oiva Toikka


Více informací
www.youtube.com
<Renzo Piano

Renzo Piano

Narodil se v italském Janově v roce 1937. Je jedním z nejvýznamnějších architektů 20. století. K jeho nejvýznamnějších projektům patří Center Pompidou v Paříži, mezinárodní letiště v Osace, je tvůrcem architektonického konceptu Potsdamer Platz v Berlíně a autorem osmi staveb, které se zde nacházejí.
>

Renzo Piano

 
<Stefan Lindfors

Stefan Lindfors

Narodil se ve Finsku v roce 1962. Jako designér a sochař je jednou z nejvýraznějších osobností mladší generace finských tvůrců.

Kolekce luxusních šálků EGO
Sebejistý s dobrými proporcemi, s rukojetí nacházející se uvnitř podšálku. Originální design Ego zohledňuje jak funkčnost, tak estetičnost. Dobře vyvážený a flexibilní šálek může stát samostatně na každém stole.
>

Stefan Lindfors


Více informací
<Tapio Wirkalla (1915 – 1985)

Tapio Wirkalla (1915 – 1985)

Jeden z nejtalentovanějších a nejvšestrannějších tvůrců finského designu. Jeho práce obsahuje vše od návrhu skla až po grafický design a návrh bankovek. Svá díla vystavoval na mnoha světových výstavách, působil jako umělecký ředitel na University of Arts and Design v Helsinkách. Za svou práci získal bezpočet ocenění včetně 3 zlatých medailí na milánském Triennale v roce 1951 a další v roce 1954.

Ultima Thule
Kolekce Ultima Thule je inspirována táním ledu v Laponsku. Exkluzivní design odráží tisíce hodin strávených zdokonalováním techniky foukání skla, potřebné k její výrobě. Dle vzorce, kdy oheň postupně spálí dřevěné formy a zůstává samotné sklo.
>

Tapio Wirkalla (1915 – 1985)


Více informací
<Timo Sarpaneva (1926 – 2006)

Timo Sarpaneva (1926 – 2006)

Profesor Sarpaneva je jedním z designérů, kteří se nejvíce zasloužili od roku 1950 o světové uznání finského designu. Pracoval s materiály jako sklo, porcelán, litina a textil. Věnoval se i grafickému designu. Jeho práce jsou vystaveny v muzeích moderního umění po celém světě. Timo Sarpaneva je autorem současného loga Iittala, které navrhl pro svou kolekci skla l-line v roce 1956, za kterou byl oceněn jednou z cen Grand Prix v Miláně.

Claritas umělecké předměty
Každý kus Claritas je unikátní umělecké dílo. Vzduchové bubliny, vrstvené sklo a tvary těchto objektů jsou důsledkem důkladné znalosti skla, dmychadel a leštičů na sklo. Všechny nedosažitelné barvy, které byly v roce 1980 pouze Sarpanevovými sny, dnes září v majestátní formě.

 

Timo Sarpaneva (1926 – 2006)


Více informací