DESIGNOR - To nejlepší ze skandinávského designu pro Váš interiér


RANDERS + RADIUS

Dánská firma Randers+Radius je jednou z mladších severských nábytkářských firem – vznikla až v roce 1999, i když její zakladatelé Niels Kastrup a Lars Andersen měli v té době s nábytkářským průmyslem dlouholeté zkušenosti. Do vlastního podnikání se pustili proto, že „si přáli vyrábět nejlepší nábytek na světě. A to se stane, když tvar, barva a funkce nemohou být déle oddělené a stanou se – kusem nábytku od Randers+Radius.“ A nutno říct, že jejich produkty jsou opravdu výjimečné.


<i>Minimalistická židle DRY se stolem GRIP s podnožím na principu kleští.</i>

Minimalistická židle DRY se stolem GRIP s podnožím na principu kleští.


<i>Židlička Must - první kousek z dílny Randers+Radius</i>

Je pravdou, že široká nabídka nepatří zrovna mezi přednosti této firmy. V jejich portfoliu najdete přibližně patnáct kousků židlí a stolů, ale takřka všechny se staly ve světě designu ikonami. Nábytek Randers+Radius je oblíbený jako vybavení veřejných prostor (posluchárny, přednáškové místnosti, odpočinkové zóny ve firmách i restaurace), ale často jej uvidíte také v běžných domácnostech, kterým dodává moderní švih a lehkost.

Prvním produktem byla židle MUST vyrobená podle návrhu studia Ars design, za kterým stojí Thore Lassen a SØren Nielsen. Její stálá obliba dokazuje, že výrazný a inovativní design jsou zárukou nejen funkčnosti, ale také trvalé hodnoty. Z dalších výrobků jmenujme subtilně působící židli RAIL, klasickou a přesto inovativní židli SHARP nebo novější kousky PURE a DRY, které jsou vyrobené z polyuretanu a zdobí je tlumená paleta barev, dodávající jim eleganci a severskou jednoduchost.


<i>Židle Dry - moderní, stohovatelná, s lehkou údržbou</i>

Židle Dry - moderní, stohovatelná, s lehkou údržbou


Kolekci židlí doplňují také stoly – některé mají neobvykle tvarované podnoží a spojení se stolovou deskou (MUST, RAIL), jiné se vyznačují flexibilitou, díky které vám ušetří spoustu místa (SHARP, FLEX).


Mezi stoly je ale nejvýraznějším kouskem GRIP – jeho jednoduché kónické podnoží doplněné tenkou deskou v různých materiálech (laminát, dřevo, sklo) dodává prostoru dynamiku a vzdušnost. Za jeho podobou stojí designér Troels Grum-Schwensen, kterého inspiroval pohyb provazochodců po laně a jejich úspěšný boj s gravitací. Od toho se také odvíjí nejzajímavější část – podnoží je tvořeno nosníkem, do nějž lze jednoduše zaklesnout nohy na principu kleští. Kromě velké variability v rozpětí a umístění nohou má tento systém za následek také to, že čím více stůl zatížíte, tím bude stabilnější. Díky všem těmto inovacím může být stůl GRIP prodlužován takřka do libovolné délky a umístění nohou lze měnit podle momentální potřeby. I z těchto důvodů byl oceněn Danish Design Award 2012 a AZ Design Award 2015, kde získal také cenu veřejnosti. Člen poroty se k udělenému ocenění vyjádřil takto: „Co se týká vizuální stránky, GRIP nám připomněl francouzský industrialismus 40. let, ale jeho estetika a řešení je navrženo pro dnešní dobu. Je to zkrátka skvělý výrobek.“


<i>Stůl Grip skvěle odlehčí každý interiér, ale lze ho použít také jako variabilní pracovní místo, které je možné rozšiřovat skoro do nekonečna.</i>

Stůl Grip skvěle odlehčí každý interiér, ale lze ho použít také jako variabilní pracovní místo, které je možné rozšiřovat skoro do nekonečna.


Jako prakticky každá skandinávská firma i Randers+Radius se ve svém působení zaměřují na ekologické dopady své činnosti. Jsou součástí Danish Furnituremakers’ Quality Control Association (Dánská asociace pro kontrolu kvality výrobců nábytku) a obecně se snaží optimalizovat použití materiálů s ohledem na jejich funkci, dopad na životní prostředí i finanční náročnost.

Vymysleli si také koncept Rethink+Reform+Realize (Přehodnotit + Přetvořit + Uskutečnit) , který jim pomáhá uvažovat nově o již existujících výrobcích. Tento přístup přináší nový pohled na materiály, barvy i vlastnosti jednotlivých produktů. Skvělým příkladem je redesign křesílka TONO. Recyklací plastových lahví vytvořili materiál, který nejen že vyhovuje jejich ekologickému smýšlení, ale je také příjemný k sezení a vhodný pro každodenní použití. Židle TONO je tedy vyrobena pouze z recyklovaných materiálů a skvěle vystihuje jedno z hesel Randers+Radius: „When the environment is important.“ (Když je životní prostředí důležité.)


<i>Křesílka Tono nejen dobře vypadají, ale jsou také pohodlná a absorbují okolní zvuky.</i>

Křesílka Tono nejen dobře vypadají, ale jsou také pohodlná a absorbují okolní zvuky.


V první polovině roku 2016 představila značka Randers+Radius novou barevnou škálu pro židličky PURE a DRY. Najdeme v ní šest odstínů, které "akcentují severskou jednoduchost a mezinárodní eleganci". O těchto barvách také říkají: "Samostatně dodávají nábytku charakter a vyzdvihují jeho podstatu. V kontextu prostředí vyzdvihují ostatní silné barvy jako klidná vnitřní síla."