DESIGNOR - To nejlepší ze skandinávského designu pro Váš interiér


IITTALA - skandinávský design

Příběh značky Iittala - od roku 1881 se Iittala věnuje inspiraci k lepšímu životu. To, co začalo jako sklárna v malé vesnici v Iittala ve Finsku, se rozrostlo v mezinárodně známou značku, která hrála rozhodující roli při definování severského způsobu života resp. severského designu. Jejich kořeny jsou pevně zapuštěny ve Finsku a severské hodnoty jsou tím, co je vede. Již téměř století a půl jim základní hodnoty pomáhají vytvářet vyvážený, progresivní a zásadní design.

Iittala vždy tvořila pro lidi, kteří preferují design, který nestárne. Činnost firmy v celé historii vychází ze skutečného pochopení kořenů skandinávského designu. Svou proslulost postavila na spolupráci s nejlepšími finskými architekty a designéry jako byl Alvar Aalto, Timo Sarpaneva a Kaj Franck. Jsme poctěni, že můžeme být jedním ze dvou výhradních zástupců značky Iittala v ČR.

eshop s produkty finské značky Iittala

Iittala - skandinávský design - kolekce finských interiérových doplňků

Iittala - skandinávský design - kolekce finských interiérových doplňků


Kolekce Iittala - finské interiérové doplňky

Kolekce Iittala zahrnuje sklo, keramiku, kuchyňské potřeby, dárky a vše co patří k pěkně prostřenému stolu. Designová filozofie Kaj Francka je založena na třech základních formách - kruhu, čtverci a trojúhelníku, které považoval za neredukovatelné. Odstraňoval vše nadbytečné, až zůstalo jen to podstatné. Kaj Franck byl přesvědčen, že věci denní potřeby by měly být multifunkční a kombinovatelné. Vytvořil klasické kolekce Teema a Kartio, dnes stále používané a velmi oblíbené. V práci Kaj Francka dnes pokračuje designér Heikki Orvola, který tyto kolekce dále obohacuje o nové prvky dle současných potřeb stolování. Všechny původní prvky obou kolekcí se výborně kombinují a vzájemně doplňují s novými. Tuto myšlenku kombinovatelnosti a spolupráce všech produktů kolekce bez ohledu na dobu jejich vzniku aplikuje Iittala při vývoji svých výrobků dodnes. Podíleli se na ni osobnosti jako Alvar Aalto, Aino Aalto, Kaj Franck, Stefan Linndfors, Antonio Citterio, Renzo Piano, Alfredo Häberli a mnozí další.


Iittala - myšlenka kombinovatelnosti produktů napříč kolekcí - Aalto, Teema, Aino Aalto a Essence

Iittala - myšlenka kombinovatelnosti produktů napříč kolekcí - Aalto, Teema, Aino Aalto a Essence


Filozofie designu Iittala

V dnešní společnosti orientované na rychlou spotřebu je většina věcí vyrobena, aby byly vyměněny a nahrazeny novými. Filozofie designu věcí s mnohostranným využitím v každodenním životě našeho domova, které se nevyhazují, ukazuje značce Iittala cestu vpřed. Tuto myšlenku sdílí ve světě stále více lidí. Iittala netvoří jen krásné objekty. Věří, že předměty pro domácnost mají mít využití pro více účelů a mají být vzájemně velmi dobře kombinovatelé. Objektům vráceným zpět do nejčistších forem předurčuje jejich nadčasový design použití v různých situacích tak, že můžete mít méně věcí, které toho umí více. A užívat si pocit, že doma žijete bez skříní plných věcí, které se snadno zničí, ztratí styl nebo se stanou nepotřebnými.

V začátcích vyráběli sklo foukáním a lisováním podle kontinentálních modelů, které do továrny přinesli foukači skla. Na začátku dvacátého století byli jednou z prvních společností, která přešla od okrasných jídelních souprav k nádobí, které spojovalo funkci a formu s progresivním severským designem. Průlom však zaznamenali ve 30. a 40. letech 20. století, v prvních letech modernismu a funkcionalismu. Jejich již legendární spolupráce s průkopníky designu, jako jsou Alvar a Aino Aalto, Kaj Franck a Tapio Wirkkala, pomohla utvářet filozofii designu: vytvářet předměty, které se svým progresivním a funkčním, a přesto esteticky příjemným designem stanou nadčasovými a nebudou nikdy vyhozeny. Věří, že dobrý design je vždy navržen s ohledem na myšlenku a funkci a je dostupný pro každého.
Jejich zaměření na nadčasový, trvalý design je důvodem, proč z generace na generaci byli přítomni v každodenním životě, na oslavách a ve vzpomínkách. Již téměř století a půl jsou díky osobním milníkům a dynamickým společenským změnám důvěryhodnou součástí kulturní krajiny.


Iittala - tradiční finské motivy součástí kolekce Taika

Iittala - tradiční finské motivy součástí kolekce Taika


IIittala podporuje udržitelnost

Váží si společenské odpovědnosti, kterou dostali. Jejich zaměření na to podstatné znamená trvalý závazek k nadčasovému designu a novým řešením, která nevytvářejí pouze lepší způsob života, ale také trvalejší a udržitelnější budoucnost.

Podporují udržitelnost se třemi dlouhodobými závazky: uhlíkově neutrální podnikání, oběhové produkty - služby a pozitivní dopad.
Recyklovatelnost a cirkulární ekonomika jsou zvažovány již od začátku procesu návrhu. Chtějí omezit plýtvání ve všech jejich provozech a pomoci obchodním partnerům udělat totéž. Cílem je, aby do roku 2030 byl veškerý odpad z vlastních provozů recyklován nebo znovu používán, aniž by se žádný odpad posílal na skládky.
Ve sklářské továrně Iittala ve Finsku již dosáhli jednoho z cílů udržitelnosti. Veškeré čiré odpadní sklo a znovupoužitelné barevné odpadní sklo se znovu taví jako surovina pro nové 100% recyklované skleněné výrobky. Odpadní sklo, které nelze použít v nových předmětech, se používá jako izolační materiál ve stavebnictví.
V roce 2019 se stali jednou z prvních sklářských společností, která vytvořila kolekci předmětů ze 100% recyklovaného skla – vyrobeného z odpadního skla ve sklářské továrně Iittala ve Finsku.

Investují do cirkulace s jejich oceňovanou službou Vintage Service, která nakupuje a znovu prodává použité produkty Iittala a umožňuje lidem recyklovat rozbité nebo opotřebované skleněné a keramické nádobí. Služba je v současné době aktivní ve Finsku a Švédsku s plány na rozšíření na několik dalších trhů.


Dědictví a budoucnost designu skla Iittala

Sklo je jejich jádrem. Design skla a zvládnutí barev skla pro Iittala vždy byly a vždy budou zásadní. Po desetiletí využívají bezkonkurenční barevné znalosti k vytvoření 200 odlišných barev skla, které se liší od nejbledších po nejtmavší odstíny.

Zůstávají věrni svému dědictví a řídí se neocenitelnými znalostmi, které jim předali mistři řemeslníci, kteří jsou součástí jejich sklářské továrny již od roku 1881. Většina skleněných předmětů, včetně ikonické vázy Aalto, se stále vyrábí i dnes v Iittala Glass Factory.

Spolupráce s kreativními vizionáři pomohla vybudovat značce Iittala globální reputaci. Každý návrhář, kolekce, produkt, nový materiál a inovace z jejich spolupráce utvářely to, kým jsou, a přidaly do jejich příběhu různé vrstvy. Stále hledají další generaci designových průkopníků, kteří je posunou vpřed a zároveň budou respektovat kvality, díky nimž je jejich design trvalý, nadčasový a ceněný po celá desetiletí a další generace.
A co dál? Jak sami říkají: "Zatímco budeme postupovat vpřed, budeme i nadále zůstávat při zemi v tom, kdo jsme. Vždy budeme hledat nové způsoby, jak inspirovat, experimentovat a stát si za tím, na čem záleží. Především zůstaneme věrni progresivním myšlenkám, které neustále utvářejí náš způsob života."


Jemnost a minimalismus designu skla Iittala - kolekce Aalto a Kastehelmi

Jemnost a minimalismus designu skla Iittala - kolekce Aalto a Kastehelmi


Logo Iittala

V roce 1956 vytvořil designér Timo Sarpaneva červenobílou ochrannou známku, logo "i"- pro svou nádhernou kolekci jemných skleněných předmětů. Symbol "i" byl později použit pro celou značku Iittala. Malé písmeno „i“ představuje foukací trubku a skleněnou bublinu na horní straně trubky, zatímco kulatý tvar je pec.


IITTALA - kolekce interiérových doplňků

Ať už jde o nádobí, dekorativní doplňky, domácí úložné prostory, umělecké sklo a další, kolekce Iittala obsahuje základní prvky, které předvádějí funkčnost, všestrannost, odolnost a nadčasový severský design. Od ikon až po moderní klasiku, spojuje vizionářské designéry s mistry ve sklářské továrně Iittala ve Finsku, aby inovovali způsoby, které inspirují vyvážený severský život.


Aktuálně máme VÝPRODEJ IITTALA

Naše skladové zásoby kolekce IITTALA jsou nyní v akci se slevou 20 - 70%! Pokud jste fanouškem luxusních doplňků, nádobí nebo skla, určitě si nechcete nechat ujít tuto jedinečnou příležitost. V našem výprodeji najdete nejen kousky z minulých sezón, ale také zboží z aktuálních kolekcí.
Pokud si chcete pořídit vzácný kousek za skvělou cenu, zavítejte k nám do eshopu. Slevy jsou platné pouze na skladové zásoby, takže si určitě pospěšte, než se vyprodají! Najděte si u nás něco, co Vám padne do oka. Naše zboží je skladem a jsme připraveni vám jej okamžitě doručit.
Ušetřete a rozzařte svůj interiér s IITTALA!

eshop - výprodej zboží Iittala se slevou 20 - 70%

Iittala Dekorávání - umělecké sklo a dekorace Iittala

Legendární designéři, mistři skláři a týmy sklářů společnosti Iittala po desetiletí inovovali textury, barvy a design, aby vytvořili jedno z nejznámějších uměleckých skel na světě. Od váz z foukaného skla, lamp, mís a jedinečných uměleckých skleněných předmětů přinášejí barvu a světlo do každé místnosti. Vánoční ozdoby Iittala i další sezónní dekorace, vám umožní přidat svátkům slavnostní sezónní detaily. Sklářské umění je nezapomenutelným dárkem. Dekorativní doplňky pomohou proměnit váš dům v domov. Od tradičních po moderní, řada dekorativních doplňků vám umožní přidat svůj styl do každého interiéru a to třeba jen malými svícny. Ty dodají atmosféru každému prostředí od tmavých, zimních nocí až po dlouhé letní večery.

kolekce dekorativního skla značky Iittala na našem eshopu

Iittala Aalto kolekce váz - pro každou květinu najdete u nás tu pravou vázu

Iittala Aalto kolekce váz - pro každou květinu najdete u nás tu pravou vázu


Alvar Aalto kolekce - aalto vázy a misky

V roce 1936 získala série skleněných váz Alvara Aalta první cenu v soutěži Karhula-Iittala Glass Design Competition v roce 1936. Ve srovnání s tehdejšími dekorativními předměty byl jednoduchý, ale organický tvar této vázy revolučním prohlášením. Váza, inspirovaná vlnami („aalto“ ve finštině) ve vodě, je symbolem finského designu a jedním z nejznámějších skleněných předmětů na světě.
Každá váza z kolekce Alvar Aalto je nadále foukaná v továrně Iittala a je dodávána v široké škále barev a velikostí. Kolekce je základem moderního skandinávského designu a nejikoničtější sérií Iittala. Další položky inspirované Aaltem a vytvořené společností Pentagon Design, jako jsou nerez mísy, dřevěné podnosy a svícny, lze také nalézt v kolekci Alvar Aalto.

AALTO váza má svůj příběh, který je opředen trochou tajemství - začal v roce 1936, kdy Alvar Aalto navrhl vázu pro Světovou výstavu v Paříži. Ale interpretace linie vázy se různí. Aalto měl vždy snahu přiblížit se finské přírodě, rozvlněnosti finských jezer. Další názory hovoří o inspiraci v letokruzích stromů. Sám Aalto vtipkoval, že se inspiroval louží. Ať byla inspirace jakákoli vznikla váza, která se stala ikonou světového designu 20. století. Vyrábí se v různých velikostech a barvách, jsou ručně foukány do litinových forem a probarvovány v hmotě barevnými pigmenty. Pro zajímavost, výroba jedné vázy trvá zhruba 30 hodin a ve výrobních fázích se na ní podílí celkem sedm mistrů oboru. Každý kus je tak neopakovatelným originálem.

Alvar Aalto (1898-1976) mistr moderní architektury a skandinávského designu vytvořil svůj jedinečný styl architektury a designu inspirovaného člověkem a přírodou. Věřil, že dobrý design by měl být součástí každodenního života, přičemž nikdy neříkal, jak by měly být jeho skleněné objekty používány. Rozhodnutí ponechával vždy na jejich uživateli.

eshop - Alvar Aalto vázy a doplňky

Iittala Alvar Aalto váza - předlohou byla rozvlněnost finských jezer

Iittala Alvar Aalto váza - předlohou byla rozvlněnost finských jezer


Iittala Birds by Toikka - sklenění ptáčci

Skleněná hmota v rukách sklářského mistra se postupně mění a zhmotňuje unikátní vizi designéra ve finské sklárně, kde se rodí skutečné šperky kolekce Iittala - sklenění ptáčci.
Jejich tvůrce, designér profesor Oiva Toikka se při práci stále inspiruje sledováním ptáků. Současně designérova záliba v kreslení a láska ke sklářství dala vzniknout kolekci více jak 500 ptáčků v posledních 40 letech. Objevte tyto malé "poklady" z ručně foukaného skla a těšte se z jejich neopakovatelné krásy a křehkosti doma, v kanceláři, kdekoli, kde budou mít své pomyslné hnízdo.

Oiva Toikka (1931-2019) je jedním z největších jmen finského designu. Jeho ikonická sbírka Birds by Toikka poprvé vzlétla v roce 1972 ve sklářské továrně Nuutajärvi vytvořením jeho malých skleněných ptáčků druhu Muchařů. Od té doby se k hejnu připojily stovky nových ptáků. Kolekce ztělesňuje bohatou fúzi sklářských tradic a nebyla by možná bez Toikkova praktického přístupu ve sklárně a jeho horlivého porozumění dovednostem každého zaměstnance. Dodnes je každý skleněný pták ručně vyráběn a foukán ve sklářské továrně Iittala.


Iittala Birds by Toikka - ručně foukaní sklenění ptáčci

Iittala Birds by Toikka - ručně foukaní sklenění ptáčci


Iittala Stolování - nádobí, nápojové sklo, příbory a servírovací náčiní

Od každodenního po slavnostní, kolekce nádobí jsou nezbytné pro každou domácnost. Ať už se jedná o ikonický design nebo moderní klasiku, široká škála nádobí, nápojového skla, příborů, talířů a mís přináší funkčnost, všestrannost, odolnost a nadčasový design do každého prostředí. Skleněné a keramické kusy Iittala jsou navrženy tak, aby "fungovaly" samostatně nebo se spárovaly a vytvořily jedinečné kombinace. V široké paletě barev, stylů a tvarů, které mohou proměnit příležitost nebo jednoduše splynout s daným okamžikem. Vše spojuje všestranný, funkční, odolný a nadčasový design. Vytvořte si své vlastní jedinečné kombinace nebo si kupte celou sadu talířů ze své oblíbené kolekce včetně příborů, které dodají detail každému prostírání. Nádobí Iittala je dokonalým dárkem.

kolekce pro Stolování značky Iittala na našem eshopu

Iittala Stolování - kolekce nádobí, nápojového skla, příborů a servírovacího náčiní

Iittala Stolování - kolekce nádobí, nápojového skla, příborů a servírovacího náčiní


Iittala Aino Aalto kolekce - ikonické designové sklenice

Designérka Aino Aalto navrhla pod svým jménem kolekci nápojového skla inspirované funkcionalismem pro současné domácnosti. Její přístup byl ponořen do architektonického stylu modernismu, který kladl důraz na poctivé použití materiálů a dostupnou sériovou výrobu. Aino Aalto vroubkované sklenice jsou inspirované kruhy, které se tvoří, když je kámen hozen do vody. Jednoduchý prostorově úsporný tvar umožňuje stohování a všestrannost, zatímco nadčasový design stále udržuje sérii Aino Aalto svěží i po osmdesáti letech. Jsou příjemné do ruky, a když ji náhodou upustíte, jen tak se nerozbijí.

eshop - Iittala Aino Aalto kolekce sklenic, misek a džbánu
Iittala Essence - minimalistická série sklenek od Alfredo Häberli

V roce 2001 Alfredo Häberli navrhl Essence s radikálně jednoduchou myšlenkou vytvořit sérii, která měla co nejméně sklenic a přitom byla schopna podávat celou řadu kvalitních nápojů. Skleněné nádobí Essence, které věří, že jednoduché formy umocňují požitek z nápoje, je moderní s tenkým okrajem pro popíjení, což je u bezolovnatého skla vzácné. Stopky a základny skleniček jsou identické, což vytváří pocit rovnováhy, když je sklo umístěno vedle sebe. Essence, která je smyslně příjemná na uchopení a manipulaci, činí kvalitní vína ještě příjemnějšími. Essence patří mezi nejuznávanější skleněné výrobky na světě, získalo ocenění iF Award a Les Découvertes Award. Celá kolekce skýtá 7 typů sklenek, při přípitku opravdu krásně "cinknou". Mohou být perfektním dárkem i díky elegantnímu zabalení.

eshop - Iittala Essence kolekce sklenic

Iittala Essence - série nápojového skla od Alfredo Häberli

Iittala Essence - série nápojového skla od Alfredo Häberli


Iittala Kartio - nadčasové sklenice od Kaj Francka

Kaj Franck, známý finský designér, se snažil ve své práci odstranit přebytky a nechat jen to nejnutnější. V roce 1958 Frank realizoval svůj cíl se sklem Kartio, které zachytilo dokonalou rovnováhu mezi materiálem a geometrickou formou. Jednoduché, a přesto dostatečně odolné pro každodenní použití. Franck zvládl vytvoření základního nápojového skla, které se staolo legendárním "kouskem" mimo jakýkoli trend. Široká a všestranná barevná paleta Kartio dokonale reprezentuje Iittala znalosti barvení skla.

eshop - Iittala Kartio kolekce sklenic a džbánu

Iittala Kartio - minimalistické sklenice od Kaj Franck

Iittala Kartio - minimalistické sklenice od Kaj Franck


Iittala Taika - mystičnost od Klause Haapaniemi do každodenního života

Taika od designéra Klause Haapaniemiho (ve finštině znamená „kouzlo“) inspiruje, podporuje představivost a vyprávění příběhů. Motivy se objevují na odvážných a okouzlujících kouscích - šálcích, miskách a talířích. Živé návrhy postupně odhalují své detaily a vrstvy. Haapaniemiho kouzlo se spojilo s tvary série Aika navržené Heikki Orvolou. Taika přinese trochu fantazie, mystičnosti a kouzla pohádek do každodenního života.

eshop - Iittala Taika kolekce hrnků, misek a talířů

Iittala Taika - pohádkový, výrazný motiv na šálkách, miskách a talířích pro každodenní používání

Iittala Taika - pohádkový, výrazný motiv na šálkách, miskách a talířích pro každodenní používání


Iittala Citterio - sada příborů pro každou příležitost

Odvážný, výrazný design a velkorysé vyvážené proporce udělaly z příborů Citterio 98 moderní klasiku. Jsou moderním pojetím tradičních příborů, které mají splnit požadavky současného života. Každý kousek v této kolekci je příjemný na dotek a padne do každé ruky. Design z matně broušené nerezové oceli je vhodný ve formálním i neformálním prostředí.

eshop - Iittala Citterio - kolekce příborů

Iittala Citterio - kolekce příborů z matného nerezu

Iittala Citterio - kolekce příborů z matného nerezu


Iittala Collective Tools - designové servírovací náčiní

Collective Tools od Antonia Citterio je ergonomické a přesto estetické náčiní pro moderní stolování, které funguje samostatně, jako sada nebo jako mix sladěný s dalšími příbory Iittala. Každý kus je z nerezové oceli, navržený s jasnou typologií a formou, dokonale vyhovuje svému účelu a pohodlně padne do ruky. Collective Tools je moderní jídelní řada, která si získala velké příznivce - je to kompletní sada servírovacích setů, lžící, kráječů z ušlechtilé oceli, s kterými zvládnete vše při přípravě i servírování pokrmů.

Iittala Collective Tools - kolekce servírovacího náčiní

Iittala Collective Tools - kolekce servírovacích setů, lžící a nožů

Iittala Collective Tools - kolekce servírovacích setů, lžící a nožů


Iittala Vaření - Tools a Sarpaneva v hlavní roli

Spolu s ostrým kuchařským nožem je nejdůležitějším kuchyňským nástrojem všestranná sada nádobí. Od rendlíků po pánve, kompletní sady nádobí, až po kuchyňské náčiní - výběr nabízí domácím kuchařům to podstatné, co potřebují k vytvoření kvalitních jídel. Nepřilnavé nerezové nádobí Iittala pro vaření bez tuku a snadné čištění, zajistí dokonalé opékání, vaření a rovnoměrné propečení. Indukční nádobí včetně klasické litiny, které lze přímo z varné desky přesunout do trouby a grilu.

kolekce pro Vaření značky Iittala na našem eshopu
Iittala Tools - minimalistická sada hrnců a pánví

Skutečnou vlajkovou lodí v nádobí je kolekce TOOLS od předního švédského designéra Björna Dahlströma. Je určena pro opravdové milovníky vaření. Hrnce a pánve Tools vynikají mimořádně elegantním a čistým designem, zredukovaným do formy, kde je vše potřebné a zároveň nic nechybí a nic nepřebývá. Hrnce Tools využívají moderní kompozitní vícevrstvou technologii zajišťující optimální vedení tepla. Při vývoji Tools spojila Iittala skutečné materiálové know-how se zkušenostmi profesionálních kuchařských mistrů. Tools je pro lidi, kteří mají rádi kvalitní vaření. Jsou vyrobeny z jemné nerezové oceli, která se pozoruhodně snadno čistí. Pánve a kastrol mají těsně přiléhající poklice a na jejich vnitřku jsou vyryté měřicí rysky. Poklice je navržena s malým zářezem, který umožňuje unikání páry při vaření. Nástroje se také vyznačují vícevrstvou technikou hliníku vloženého mezi dvě vrstvy nerezové oceli, což je vynikající pro rovnoměrné rozložení tepla, jsou vhodné pro všechny varné desky.

eshop - Iittala Tools kolekce minimalistického nádobí

Iittala Tools - hrnce, pánve a pekáče v minimalistickém pojetí

Iittala Tools - hrnce, pánve a pekáče v minimalistickém pojetí


Iittala Sarpaneva - litinový hrnec s dřevěnou rukojetí

Tento unikátní litinový hrnec s dřevěnou rukojetí navrhnul Timo Sarpaneva v roce 1960. Je skutečnou designovou klasikou, která osloví příznivce kvalit tradičního vaření v litinovém nádobí. Jeho funkčnost a vlastnosti oceníte v kuchyni, zároveň se stane i ozdobou vašeho jídelního stolu. Při svém návrhu se Timo Sarpaneva inspiroval od svého pradědečka, který byl kovářem.
S dřevěnou rukojetí a litinovým tělem je tato dokonalá designová klasika stejně funkční v kuchyni jako na jídelním stole. Hrnec Sarpaneva navrhl v roce 1960 Timo Sarpaneva a ve stejném roce získal stříbrnou medaili na trienále v Miláně.

eshop - Iittala Sarpaneva

Iittala Sarpaneva - litinový hrnec pro příznivce klasického vaření

Iittala Sarpaneva - litinový hrnec pro příznivce klasického vaření