DESIGNOR - To nejlepší ze skandinávského designu pro Váš interiér


IittalaFilozofie značky Iittala

V dnešní společnosti orientované na rychlou spotřebu je většina věcí vyrobena, aby byly vyměněny a nahrazeny novými. Filozofie designu věcí s mnohostranným využitím v každodenním životě našeho domova, které se nevyhazují, ukazuje značce Iittala cestu vpřed. Tuto myšlenku sdílí ve světě stále více lidí. Iittala netvoří jen krásné objekty. Věří, že předměty pro domácnost mají mít využití pro více účelů a mají být vzájemně velmi dobře kombinovatelé. Objektům vráceným zpět do nejčistších forem předurčuje jejich nadčasový design použití v různých situacích tak, že můžete mít méně věcí, které toho umí více. A užívat si pocit, že doma žijete bez skříní plných věcí, které se snadno zničí, ztratí styl nebo se stanou nepotřebnými.


Design Iittala

Iittala vždy tvořila pro lidi, kteří preferují design, který nestárne. Činnost firmy v celé historii vychází ze skutečného pochopení kořenů skandinávského designu.
Svou proslulost postavila na spolupráci s nejlepšími finskými architekty a designéry jako byl Alvar Aalto, Timo Sarpaneva a Kaj Franck.


Historie a tradice značky Iittala

kolekce Aalto

Značka Iittala je finským rodinným stříbrem a v oblasti skandinávského designu vedoucí společností specializovanou na výrobu soudobých a funkčních předmětů nadčasového designu a trvalé užitné hodnoty pro použití v každodenním životě.
Historie značky Iittala sahá až do roku 1881, kdy v byla ve finské Iittale založena sklárna.
Vizí i cílem společnosti Iittala je zpříjemňovat a inspirovat život, který žijeme doma společně s rodinou a přáteli. Svými výrobky úspěšně oslovuje zákazníky v celé Evropě, Japonsku a USA.


Kolekce Iittala

kolekce Teema

Kolekce Iittala zahrnuje sklo, keramiku, kuchyňské potřeby,dárky a vše co patří k pěkně prostřenému stolu. Designová filozofie Kaj Francka je založena na třech základních formách- kruhu, čtverci a trojúhelníku, které považoval za neredukovatelné. Odstraňoval vše nadbytečné, až zůstalo jen to podstatné. Kaj Franck byl přesvědčen, že věci denní potřeby by měly být multifunkční a kombinovatelé. Vytvořil klasické kolekce Teema a Kartio, dnes stále používané a velmi oblíbené. V práci Kaj Francka dnes pokračuje designér Heikki Orvola, který tyto kolekce dále obohacuje o nové prvky dle současných potřeb stolování. Všechny původní prvky obou kolekci se výborně kombinují a vzájemně doplňují s novými. Tuto myšlenku kombinovatelnosti a spolupráce všech produktů kolekce bez ohledu na dobu jejich vzniku aplikuje Iittala při vývoji svých výrobků dodnes.

https://secure.iittala.com/web/myiittala/155

Stolování

V kolekci pro stolování najdeme vše, co patří k pěkně prostřenému stolu. Podíleli se na ni osobnosti jako Alvar Aalto, Aino Aalto, Kaj Franck, Stefan Linndfors, Antonio Citterio, Renzo Piano, Alfredo Häberli a mnozí další.

Vaření

Kolekce pro vaření zahrnuje hrnce a pánve pro všechny typy sporáků vyráběné jak z klasických materiálů jako je litina, tak nejmodernějších keramických povrchů používaných pro pánve. Při jejich vývoji spolupracují designéři s šéfkuchaři a vznikají tak nádherné objekty nejvyšší kvality, které nadchnou každého, kdo je vyzkoušel.


Sarpaneva

hrnec Sarpaneva

Tento unikátní litinový hrnec s dřevěnou rukojetí navrhnul Timo Sarpaneva v roce 1960. Je skutečnou designovou klasikou, která osloví příznivce kvalit tradičního vaření v litinovém nádobí. Jeho funkčnost a vlastnosti oceníte v kuchyni, zároveň se stane i ozdobou vašeho jídelního stolu. Při svém návrhu se Timo Sarpaneva inspiroval od svého pradědečka, který byl kovářem.


Tools

kolekce hrnců Tools

Skutečnou vlajkovou lodí v nádobí je kolekce Dahlström od předního švédského designéra Björna Dahlströma. Je určena pro opravdové milovníky vaření. Hrnce a pánve Tools vynikají mimořádně elegantním a čistým designem, zredukovaným do formy, kde je vše potřebné a zároveň nic nechybí a nic nepřebývá. Hrnce Tools využívají moderní kompozitní vícevrstvou technologii zajišťující optimální vedení tepla. Při vývoji Tools spojila Iittala skutečné materiálové know-how se zkušenostmi profesionálních kuchařských mistrů.


Nápojové sklo

V kolekci najdeme například stále oblíbené sklenky od Aino Aalto, manželky Alvara Aalta, z roku 1932 , ikonické sklenky Kartio od Kaj Francka z roku 1958 a novinku roku 2012, sklenky od Marc Newsona. Velmi oblíbená je kolekce skla pro víno Essence od Alfreda Häberli.

Dekorování

V kolekci dekoračních předmětů vás zaručeně okouzlí jedinečné klasické Aaltovy vázy a „Iittala Birds“, ptáčci z ručně foukaného skla.
Alvar Aalto (1898-1976) mistr moderní architektury a skandinávského designu vytvořil svůj jedinečný styl architektury a designu inspirovaného člověkem a přírodou. Věřil, že dobrý design by měl být součástí každodenního života, přičemž nikdy neříkal, jak by měly být jeho skleněné objekty používány. Rozhodnutí ponechával vždy na jejich uživateli.

Zvlněné formy Aaltovy kolekce jsou jako finská krajina s tisíci jezer. Vázu Savoy navrhl Aalto v roce 1936 pro Světovou výstavu v Paříži. Legendární Aaltovy vázy se staly jednou z designových ikon 20. století a vyrábějí se dodnes ve sklárnách Iittala jako tradiční ručně foukané sklo, vznikají v úzké spolupráci sedmi sklářských mistrů. Nové přírůstky do této legendární kolekce vznikají dnes jako interpretace Aaltova klasického tvaru v nových barvách a materiálech při respektování jeho původní designové myšlenky.
Alvar Aalto


Iittala Birds

Skleněná hmota v rukách sklářského mistra se postupně mění a zhmotňuje unikátní vizi designéra ve sklárně v Nuutajärvi, kde se rodí skutečné šperky kolekce iittala, sklenění ptáčci.
Jejich tvůrce, designér profesor Oiva Toikka se ve při práci stále inspiruje sledováním ptáků v přírodě.
Birds by Toika