DESIGNOR - To nejlepší ze skandinávského designu pro Váš interiér


OFFECCT

Švédský výrobce nábytku OFFECCT zakládá svou vizi na švédské řemeslné dovednosti a kvalitním, inovativním designu s důrazem na ekologii. Úzce spolupracuje s mezinárodně uznávanými designéry, kteří sdílejí zaujetí značky pro vytváření kreativního prostředí pro setkávání lidí. Společně tvoří elegantní a inteligentní produkty, které spojují hodnoty skandinávského designu s ekologickými aspekty jejich výroby směřujícími k myšlenkám trvale udržitelného rozvoje. Kvalitu a design považuje OFFECCT za stejně důležité jako výběr materiálů a energií, způsob dopravy a logistiku.

Mnohé z produktů OFFECCT mají certifikát Nordic Swan ecolabel - oficiální certifikát udržitelnosti. Kritérii pro její získání posuzují kvalitu, vliv na životní prostředí i zdraví. V roce 2015 představila společnost vlastní koncept OFFECCT LifeCircle, který má za cíl prodloužit životnost výrobků a tím ulevit životnímu prostředí. Představují tak nový přístup k nábytku a interiérům - skrze pravidelnou péči, servis a renovaci zajistit svým produktům delší životní cyklus.

OFFECCT věří, že kvalitní a inovativní design dává vzniknout interiérům, které mají pozitivní vliv na člověka – při jednáních, setkávání, na pracovišti i doma. OFFECCT chce vytvářet design, který přirozeně zapadá do okolního prostředí, dodává lidem energii a podněcuje myšlenku sdílení a spolupráce v inspirujícím prostředí. Společnost úzce spolupracuje se světově uznávanými designéry, jako jsou Claesson Kovisto Rune Architects, Jean-Marie Massaud, Alfredo Häberli, Norway Says, Broberg & Ridderstråle, Monica Förster, Karim Rashid.

Historie

Švédská firma OFFECCT byla založena v roce 1990 Kurtem Tingdalem a Andersem Englundem a pouhých 10 let stačilo, aby se zařadila mezi uznávané světové výrobce designového nábytku. Offecct obdržel řadu mezinárodních ocenění za design. Jméno společnosti vzniklo nápaditým spojením švédského slova offentlig (znamenající veřejný) a anglického pojmu affect (ovlivňovat). Toto slovní spojení vyjadřuje jádro aktivit této mladé společnosti – ovlivňovat veřejné prostory a vytvářet nábytek pro tvůrčí setkávání lidí dle svého tvůrčího konceptu CMP- „creative meeting places“. Sídlo společnosti ve švédském Tibro bylo v roce 2005 redesignováno slavným triem dvorních designérů - Claesson Kovisto Rune Architects a stalo se architektonicky nejvýraznější budovou v širokém okolí.


Kolekce OFFECCT

Společnost OFFECCT ve spolupráci se svými designéry vytvořila mnoho nábytkových ikon. Mezi ty nejznámější patří křeslo Oyster podle návrhu Michaela Sodeaua, které bylo inspirováno láskou Švédů ke korýšům, nebo křesla a stoly z kolekce Bond. Ty navrhl Jean-Marie Massaud a o svém křesle říká, že je to "svůdný kousek nábytku, který na sebe nestrhává příliš mnoho pozornosti, ale stále udržuje své postavení v interiéru".
Z novějších kousků stojí za pozornost kovové stolky Amazonas z dílny dvorních Claesson Koivisto Rune Architects.

OFFECCT se kromě solitérních kusů nábytku zaměřuje také na akustická řešení - ať už to jsou akustické panely Soundwave nebo relaxační "pokojíčky" Smallroom, které v sobě spojují soukromí a možnost využití jako netradiční pracovní zázemí.

Ze zajímavých projektů, které realizovala firma OFFECCT pro klienty po celém světě můžeme uvést například společnost Skype, Švédskou asociaci architektů a hotel Nobis ve Stockholmu, MoMA (Muzeum moderního umění) a studio MTV v New Yorku, Microsoft v Hong Kongu, Philips v Istanbulu, letiště Schiphol v Amsterdamu, Statoil in Norsku, BMW V Belgii a další.


AIR & SOUND

Kolekce, z jejíž názvu je zřejmé mnoho - společnost OFFECCT reflektuje nejnovější výzkumy týkající se pracovního prostředí a jeho ovlivňování. Je dokázáno, že dobrá kvalita vzduchu a zvuku skutečně zlepšuje naši kreativitu a pohodlí. Proto OFFECCT představil kolekci Air & Sound jak s produkty pohlcujícími zvuk, tak s produkty s možností doplnění zeleně do interiéru, které přispívají k zdravému a příjemnějšímu prostředí.

"Moderní budovy jsou často tak dobře izolované, že vzduch není schopen správně cirkulovat a v důsledku toho jsme unaveni a ztrácíme koncentraci. Jedním z řešení jsou zelené rostliny, které zvyšují hladinu kyslíku a absorbují oxid uhličitý a nezdravé částice. Proto přicházíme s výrobky, které jsou speciálně navrženy tak, aby byla snadná integrace rostlin do našeho prostředí - Zelený nábytek (Green furnishings). V důsledku toho se cítíme lépe, dosahujeme více a jsme kreativnější. Tyto produkty zařazujeme do svého portfolia pod názvem O2Asis" - říká Andersem Englundem, jeden ze zakladatelů společnosti Offecct.

O2asis

O2asis je kolekce designových produktů, které zvyšují hodnotu pracovního prostředí, zejména díky vědomému využití zeleně jako součást produktů a zlepšené kvalitě ovzduší. O2asis nabízí možnost architektům, kteří mají zájem o zapracování zelených prvků do svých projektů již při navrhování, nikoli dodatečně bez jakéhokoli konceptu. Jednotlivé prvky mohou být použity jako prostorové prvky, které například fungují jako oázy nebo prostorové dělící prvky.
"Rostliny jsou nezbytné. Líbí se mi jejich různé odstíny zelené, mám rád jejich vůni a jejich změny s časem - říká tvůrce Green Islands Jean-Marie Massaud. Aby byla zachována vysoká kvalita a udržitelnost a aby byl udržena čistota sezení, musí být uvnitř produktů vždy použit květináč. O2asis kolekce zahrnuje zelené ostrovy Green Islands, speciálně navržené stojany a stolky na květiny Green Pedestals a Pads včetně sezení On Point.


Green Islands mohou být popsány jako ostrovy nebo takové útočiště, velké polštáře, čekací platforma pro firemní prostředí s integrací nižších či vyšších rostlin uvnitř - vzniká relaxační pocit sezení pod stromem či v zeleni. Klíčem je, že vegetace je součástí nábytku. Když jsou umístěny do veřejného interiéru, zvou vás na okamžik k rozjímání nebo ke klidnému rozhovoru.

Zelené kontejnery - podstavce Green Pedestals na květiny jsou fantastické kusy nábytku, které oživují interiér. Díky štíhlým nohám, které jsou mírně nepravidelné, získává podstavce určitou osobnost, "říká designérka Sofia Lagerkvist.
Třetím typem kolekce O2asis jsou Green Pads od designéra Luca Nichetta. Stolek vznikl tak, že položil několik květin v květináčích na květinové podtácky - misky různých velikostí vedle sebe. Potom odstranil květiny a květináče, ale podtácky ponechal. Tyto talíře s různými rozměry tvořily jakýsi vzorek, který byl poté Lucou přepracován, což vyústilo v kus zeleného nábytku, který byl nazván Green Pads.

Posledním prvkem konceptu O2asis je On Point z dílny designéra Mattias Stenberg. Svým jemným a elegantním vzhledem je stůl skvělý pro neformální setkávání na pracovišti, je ideální pro všechny veřejné prostory pro soukromé rozhovory. On Point je součástí konceptu O2asis společnosti Offecct s vegetací integrovanou do nábytkových dílů za účelem zlepšení pohody a kvality ovzduší. Stůl může obsahovat rostliny a stromy různých rozměrů, přičemž kroužky o dvou velikostech jsou umístěny v centru stolu. Je to také způsob vytvoření mikro architektury v místnosti s přirozeným stropem stromu, který nás přivádí k příjemnému obohacení. Dle výšky stolu jsou vhodné k sezení poufy Carry On nebo barové židličky Move On.

Akustické panely Soundwave®

Když OFFECCT v roce 2002 poprvé začal vyrábět akustické panely Soundwave, byli průkopníky v oboru. Kvalita zvuku v interiéru ovlivňuje atmosféru v místnosti, kreativitu, snižuje koncentraci, zvyšuje stres a negativně ovlivňuje pocity. Jedná se o problém, který roste se stoupající tendencí směrem k větším místnostem a otevřeným řešením. Dnes, s větším důrazem na důležitost zvukové atmosféry, jsou předním světovým dodavatelem řešení, která absorbují, snižují a blokují rušivý zvuk. Soundwave® je řada akustických panelů navržených předními světovými designéry, každý s vlastním příběhem a tvarem. Zároveň ale kromě akustických vlastností, se stávají uměleckým dílem umístěným na zdi, také přináší charakter do interiéru. Prvním byly Soundwave® Swell navržené společností Teppo Asikainen v roce 1999. Od té doby OFFECCT neustále rozvíjí funkčnost a estetiku. Standardními barvami jsou přírodní bílá, šedá a antracitová, ale mnoho panelů může být čalouněno v Gabriel Europost 2.

Sbírka nabízí 19 typů panelů a oddělovačů zvuku - Soundwave Membrane, Notes, Notes, Bella, Botanic, Ceramic, Ennis, Flo, Geo, Luna, Pix, Scrunch, Sky, Stripes, Swell, Village, Wall, Wicker.


Spolupracující designéři

3XN, Alfredo Häberli, Andrea Ruggiero, Broberg & Ridderstråle, Carlos Tíscar, Cate & Nelson, Cecilie Manz, Christophe Pillet, Claesson Koivisto Rune, Daniel Debiasi & Federico Sandri, Daniel Svahn, David Trubridge, Emmanuel Babled, Fattorini+Rizzini+Partners, Formfjord, Frank Lloyd Wright®, Front, Hallgeir Homstvedt, Ineke Hans, Jasper Morrison, Jean-Marie Massaud, Jin Kuramoto, Karim Rashid, Katrin Greiling, Khodi Feiz, Knudsen Berg Hindenes, Louise Hederström, Luca Nichetto, Lucy Kurrein, Läufer + Keichel, Mario Ruiz, Marre Moerel, Matti Klenell, Mattias Stenberg, Maximilian Schmahl, Michael Sodeau, Michael Young, Monica Förster, Nendo, Neri&Hu, Olle Anderson, Patrick Norguet, Richard Hutten, Satyendra Pakhalé, Studio Irvine, Sven Markelius, TAF Studio, Tengbom, Teppo Asikainen, Thomas Sandell, Wingårdh & Wikerstål