DESIGNOR - To nejlepší ze skandinávského designu pro Váš interiér


SAMULI NAAMANKA

Samuli Naamanka (nar. 1969) je jedním z nejrespektovanějších a nejvýraznějších osobností na mezinárodní scéně designu a grafiky. Je znám jako všestranně nadaný designér, jehož tvorba kombinuje pečlivě zvolenou formu s kreativními technologickými inovacemi. Vystudoval grafický design v Rovaniemi a nábytkový design na Univerzitě umění a designu v Helsinkách. Naamanka se kromě produktového a interiérového designu zabývá také environmentálním designem. Mimo jiné je průkopníkem ve vývoji grafického betonu – inovativní patentované metody (vznikající otiskem předlohy do betonu) vyrábějící trvanlivé vzory a obrazy na prefabrikovaných betonových površích, jako jsou fasády, stěny a dlažby.
Jeho vize architektury a designu jsou inspirativní, to dokazují i získaná ocenění - v roce 2005 SIO Furniture Designer, FX design Award v Londýně 2003, the Nordiska design prize 2008 a EcoDesign Habitare 2010 a mimo jiné i udělení pětiletého uměleckého grantu Uměleckou radou Finska. Jeho nejnovějším oceněním je Asko Foundation - Asko Avonius Award Design, které se uděluje každé tři roky a je jedním z největších uznání udělené finské architektuře nebo designérovi.

více o technologii grafického betonu

Práce Samuli Naamanky zahrnuje architekturu v kontextu s životním prostředím, výstavy, veřejná umělecká díla. Jeho práce odkazují na historii, souznění s přírodou a architekturou míst, kde se nachází. Kromě těchto všech oblastí patří k jeho vášni i design nábytku - nejvýraznější a to zcela ve skandinávském pojetí je židle Clash.

více o tvorbě Samuli Naamanky

Židle CLASH - univerzální židle vhodné pro veřejné interiéry

Židle CLASH - univerzální židle vhodné pro veřejné interiéry


Židle CLASH - minimalismus v severském pojetí

Je univerzální židle s geniálním rámem umožňující propojení do řad, které je téměř neznatelné a uživatelsky příjemné. Řada Clash (v překladu „střet“) byla pojmenována právě po tomto technickém prvku. Na sedadle a podnoží židle nejsou potřeba žádné přídavné spojky, židle jsou vzájemně spojeny střetem konstrukce židle - odtud název Clash. Toto řešení je v jednoduchosti geniální, umožňuje i stohování židlí a navazuje na jednoduchost, subtilnost, pocit lehkosti, kterou židle Clash přináší.


CLASH, design Samuli Naamanka

CLASH, design Samuli Naamanka


Židle Clash posbírala první ceny v roce 2004 - ADEX Platinum, Grand Prix Mobitex 2004 a FX Award London - ale během uplynulého roku se tento designový koncept rozrostl. Z této původně „jedné“ židle Samuli vytvořil nově celou „produktovou rodinu“, která je jako on – všestranná. Umíte si představit univerzálnější kolekci produktů do kanceláře, veřejných prostor, koncertních sálů, ale i bytových interiérů? Židle má tolik tváři, tolik možností provedení včetně barové varianty, pohodlného křesla nebo nízké stoličky. Vše doplňují univerzální, konferenční, jednací a barové stoly ve shodném designu. Jak sám říká Samuli Naamanka - "nejdůležitější je navrhnout krásné a trvanlivé předměty, které vydrží dlouhou dobu" - a to se rozhodně povedlo.